Our range of products include wide throat screw pump, wide throat progressive cavity pump, 24 bar semi solid single screwtransfer pump, 800 lph progressive cavity screw pump and wide throat hopper pump.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Pump design | Single screw |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 300 |
| Inlet size | 400 mm |
| Max flow rate | 20 m3/hr |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | SS316 |
| Motor power | 11 kW |
| Brand | VISCID Flow |
| Model Name/Number | VFWF |
| Head | 240 Metres |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Viscosity range | Up to 100000 cP |
| Rotor material | SS316 |
| Stator material | Nitrile rubber |
| Application | Manure, Molasses, Food waste, Sludge, Spent grain, Fruit mash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
This range of applications covers all branches of industry and can handle Extremely Viscous, Pasty, or Hardly Pumpable Media, or Media with a Content of Solid Matter (up to 50% Drying Agent). Wide Throat Screw Pump For Transfer High Viscosity, Non Homogeneous & Pasty Products. Various Hopper Sizes Are Available With us. These Pumps Can Give You Good Pumping Performance Even With Abrasive & Fibrous Materials in One Media.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Pump design | Wide Throat Progressive Cavity Pump |
| Inlet size | 200 mm |
| Max flow rate | 10 m3/hr |
| Material | C.I & SS 410 |
| Max pressure | 10 bar |
| Motor power | 7.5 kW |
| Head | 180 Metres |
| Pressure | 18 Bar |
| Rotor material | EN19 |
| Stator material | EPDM rubber |
| Application | Molasses, Sludge, Spent grain, Food waste, Fruit mash, Manure |
| Voltage | 415 V |
| Brand | VISCID Flow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
A Wide Throat Progressive Cavity Pump is specially designed for handling highly viscous, non-flowing, and solid-laden media. With its enlarged rectangular inlet (wide throat hopper), this pump is ideal for materials that do not flow easily into standard pumps, ensuring smooth and continuous feeding.
Product DescriptionOur Wide Throat Progressive Cavity Pump is engineered to efficiently transfer thick sludge, dewatered cake, semi-solid pastes, and sticky materials. The pump is equipped with a feed screw mechanism that forces the material into the rotor-stator assembly, ensuring consistent flow without clogging or bridging.
Built with robust construction and precision components, this pump delivers reliable performance in demanding industrial applications, especially where conventional pumps fail.
Key Features₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Pump design | Progressive cavity |
| Inlet size | 350 mm |
| Media | Hygienic Products, Food slurry |
| Max pressure | 16 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Motor power | 22 kW |
| Design | Hopper Type - Wide Throat |
| Max Flow Rate | 300 LPM |
| Model Name/Number | VFWF |
| Head | 240 m |
| Pressure | 24 Bar |
| Power Source | Electric |
| Temperature | 180 Degree C |
| Viscosity range | Up to 50000 cP |
| Capacity | 15 Tons /Hr |
| Rotor material | SS316 |
| Diff. Pressure | 24 Bar |
| Viscosity | 10000 Cps |
| Stator material | Nitrile rubber |
| Application | Sludge, Manure, Molasses, Spent grain, Fruit mash, Food waste |
| Speed | 300 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Discharge Size | 100 mm |
| Color | Off - White |
| Solid Handling Size | 10 mm |
| Product Type | Food Product |
| Frequency | 50 Hz |
| Shaft Sealing | Mechanical Seal |
| Usage/Application | Fruit Pulp , Tomato Puree , Tomato Ketchup & Jam |
| Brand | Viscid Flow |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Pump design | Single screw |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Inlet size | 400 mm |
| Max flow rate | 10 m3/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Analog |
| Max pressure | 10 bar |
| Brand | Viscidflow |
| Motor power | 7.5 kW |
| Model Name/Number | VFWF Semi Solid Transfer Pump |
| Pressure | 24 Bar |
| Frequency | 50 Hz |
| Head | 240 Metres |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Usage/Application | Bakeries, Breweries, Confectionery, Chemicals, Food Processing, Fruit Processing, Meat Processing, S |
| Shaft Seal | Gland Packing & Mechanical Seal |
| Viscosity range | Up to 50000 cP |
| Capacity | 25 M3/Hr |
| Rotor material | Hardened steel |
| Viscosity | 25000 CST |
| Application | Spent grain, Manure, Sludge, Food waste, Molasses, Fruit mash |
| Fluid Temperature | 110 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Pump design | Progressive cavity |
| Inlet size | 400 mm |
| Material | Cast Iron |
| Max pressure | 16 bar |
| Motor power | 11 kW |
| Head | 18 Kg/cm2 |
| Max Flow Rate | 50 m3/Hr |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Pressure | 18 Bar |
| Usage/Application | Lube oils, waste oils, heat transfer, liquid treatment, sludges, coal tar, oils & Edible oil |
| Shaft Seal | Mechanical Seal & Gland Packing |
| Viscosity range | Up to 100000 cP |
| Capacity | 50 m3/Hr |
| Rotor material | Hardened steel |
| Stator material | Nitrile rubber |
| Viscosity | 50000 Cps |
| Application | Food waste, Sludge, Fruit mash, Molasses, Manure, Spent grain |
| Fluid Temperature | 90 Degree C |
| Brand | VISCID Flow Pumps |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Max. Flow Rate(LPM) | 300 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Pump design | Progressive cavity |
| Inlet size | 1000 mm |
| Max flow rate | 20 m3/hr |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | SS316 |
| Motor power | 11 kW |
| Viscosity range | Up to 50000 cP |
| Rotor material | SS316 |
| Stator material | Nitrile rubber |
| Application | Manure, Spent grain, Food waste, Molasses, Fruit mash, Sludge |
Minimum order quantity: 1 Piece
Viscid Flow Hygienic & Wide Throat Progressive Cavity Pumps
Viscid Flow Pumps & Systems offers high-performance Hygienic Progressive Cavity Pumps and Wide Throat Single Screw Pumps, engineered for efficient handling of viscous, shear-sensitive, and abrasive media.
Our pumps are designed with precision-engineered rotors and stators, ensuring smooth, pulsation-free flow with excellent suction capability. The hygienic design makes them ideal for industries requiring strict cleanliness standards, while the wide throat configuration enables handling of thick, non-flowing, and high-solid content materials.
Manufactured using SS 304 / SS 316L wetted parts, these pumps ensure durability, corrosion resistance, and compliance with industry standards.
Balamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India