Providing you the best range of progressive cavity pump pcp, reliable progressive cavity pumps for global industries made in india, progressive cavity pumps, 250 lpm automatic single screw pump, 5 hp single screw pump and single screw pump close coupled for bilge transfer with effective & timely delivery.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 2 m3/hr |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Max pressure | 24 bar |
| Material | Internal Rotating Parts - SS 304 |
| Media | Molasses, Effluent, Food slurry, Starch, Paint, Oil, Sludge, Sewage |
| Viscosity range | Up to 50000 cP |
| Motor power | 7.5 kW |
| Head | 60 Metres |
| Pressure | 5 to 10 Bar |
| Rotor material | EN19 |
| Stator material | Natural rubber |
| Seal type | Gland packing |
| Mounting | Baseplate |
| Voltage | 420 V |
| Brand | VISCID Flow Pumps |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Pump type | Single screw |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Max pressure | 30 bar |
| Material | SS 304 |
| Media | Chemicals, Sludge, Water, Food slurry, Raw Sludge,Activated Sludge,Alum Sludge,Centrifuge Sludge,Tannery Effluent, Sewage, Molasses, Lube oil |
| Motor power | 3.7 kW |
| Max Flow Rate | 200 LPM |
| Head | 60 Metres |
| Pressure | 6 Bar |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Seal type | Gland packing |
| Mounting | Baseplate |
| End connection | Flanged |
| Voltage | 415 |
| Brand | VISCID Flow Pumps |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95100 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 10 m3/hr |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | SS 304 |
| Media | Food slurry, Oil, Molasses, Paint, Sewage, Effluent, Starch, Sludge |
| Viscosity range | Up to 50000 cP |
| Motor power | 22 kW |
| Head | 240 Metres |
| Pressure | 24 Bar |
| Stator material | EPDM rubber |
| Seal type | Mechanical seal |
| Mounting | Baseplate |
| Voltage | 415 V |
| Brand | VISCID Flow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Max pressure | 10 bar |
| Material | Cast Iron |
| Media | Starch, Latex, Paint, Molasses, Adhesive, Effluent, Food slurry, Sewage, Oil, Sludge |
| Motor power | 3.7 kW |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Head | 240 m |
| Max Flow Rate | 250 LPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Shaft Seal | Mechanical Seal & Gland Packing |
| Rotor material | EN19 |
| Capacity | 200 m3/Hr |
| Stator material | Natural rubber |
| Diff. Pressure | 20 Bar |
| Seal type | Gland packing |
| Viscosity | 50000 Cps |
| Mounting | Baseplate |
| Fluid Temperature | 120 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 30 m3/hr |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | Mild Steel |
| Media | Sewage, Sludge, Effluent, Food slurry, Molasses, Starch |
| Motor power | 7.5 kW |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Max. Flow Rate(LPM) | 150 |
| Head | 60 Metres |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Rotor material | SS304 |
| Stator material | EPDM rubber |
| Seal type | Gland packing |
| Mounting | Baseplate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56500 / Piece Get Latest Price
| Pump type | Single screw |
| Power | 2 HP |
| Max pressure | 10 bar |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Discharge Pressure | 1800 LPH |
| Media | Food slurry, Molasses, Sludge, Water, Raw Sludge,Activated Sludge,Alum Sludge,Centrifuge Sludge,Tannery Effluent, Sewage |
| Motor power | 1.5 kW |
| Max Flow Rate | 200 LPM |
| Discharge Outlet Size | 50 |
| Suc x Del (mm) | 50 * 50 |
| Pipe Size in mm | 65 |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Power Source | Electric |
| Seal type | Mechanical seal |
| Flow Range | 5 m3/Hr |
| Motor Speed | 2880 |
| Frequency | 50 |
| Mounting | Horizontal |
| End connection | Flanged |
| Voltage | 415 |
| Usage/Application | Paper Coating , Paper Pulps , Starch coating , Lubircants , Oil Sludge , Acids , Acrylic Emulsion |
| Maximum Suction Lift | 3 metres |
| Maximum Liquid Temperature | 120 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 50 m3/hr |
| Max pressure | 6 bar |
| Material | SS304 |
| Media | Mango Pulp , Bakery , Brewery , Confectionery Products , Tomato Paste & Food Processing, Food slurry |
| Motor power | 7.5 kW |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Rotor material | SS316 |
| Stator material | EPDM rubber |
| Seal type | Mechanical seal |
| Mounting | Baseplate |
Minimum order quantity: 1 Piece
Viscid Flow Hygienic & Wide Throat Progressive Cavity Pumps
Viscid Flow Pumps & Systems offers high-performance Hygienic Progressive Cavity Pumps and Wide Throat Single Screw Pumps, engineered for efficient handling of viscous, shear-sensitive, and abrasive media.
Our pumps are designed with precision-engineered rotors and stators, ensuring smooth, pulsation-free flow with excellent suction capability. The hygienic design makes them ideal for industries requiring strict cleanliness standards, while the wide throat configuration enables handling of thick, non-flowing, and high-solid content materials.
Manufactured using SS 304 / SS 316L wetted parts, these pumps ensure durability, corrosion resistance, and compliance with industry standards.
Balamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India