Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer rubber screw pump stator, progressive cavity rotors pumps stator, rotor stator of screw pump, glue pump rubber stator, rubber stators for progressive cavity pump and stator and rotor for cement grouting applications.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Pump Type | Dosing Pump |
| Manufacturing Method | Bonded |
| Size | 130 mm |
| Length | 1000 mm |
| Temperature | 150 degree c |
| Material Type | Rubber |
| Brand | Viscid Flow |
| Motor Part Type | Rubber Stator |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Number Of Stages | 6 |
| Usage/Application | Food Processing |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Green |
| Finish | Matt |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Screw Pump |
| Max Flow Rate | Upto 50 m3/hr |
| Stator Size | 4 Stage |
| Elastomer | NBR |
| Material | Stainless Steel |
| Inner Diameter | 80 mm |
| Stator Length | 800 mm |
| Brand Compatibility | Other Brand |
| Material Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Progressive Cavity Pump |
| Application | Food, Oil, Paper Pulp, Waste Water, Chemical, Sludge, Slurry |
| Grade | SS304,SS410,Alloy steel, tool steel & SS316 |
| Thickness | 32mm |
| Rust Proof | Yes |
| Length | 200mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Pump Type | Screw Pump |
| Stator Size | 4 Stage |
| Elastomer | EPDM |
| Manufacturing Method | Bonded |
| Inner Diameter | 70 mm |
| Size | 70 mm |
| Stator Length | 1000 mm |
| Length | 100 mm |
| Brand Compatibility | Other Brand |
| Temperature | 140 degree c |
| Spare Type | Pump Shafts |
| Power Source | Electrical |
| Application | Sludge, Waste Water, Oil, Food, Chemical, Paper Pulp, Slurry |
| Number Of Stages | 2 |
| Temperature Range | Up To 150 C |
| Color | Black |
| Hardness | 70 Shore A |
| Usage/Application | Food Processing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4700 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Rotor Stator Pump |
| Size | 150 mm |
| Stator Size | 4 Stage |
| Elastomer | EPDM |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Stator Length | 300 mm |
| Brand | VISCID Flow Pumps |
| Material | Rotor - SS 316 HCP & Stator - Hypalon |
| Packaging Type | Carton Box |
| Pressure | 12 Bar |
| Application | Chemical, Oil, Sludge, Food, Paper Pulp, Slurry, Waste Water |
| Temperature | 90 Degree C |
| Temperature Range | Up To 120 C |
| Usage/Application | Printing ink and Gel |
| Hardness | 70 Shore A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | Rotor - SS 304 HCP & Stator - Hypalon |
| Pump Type | Eccentric Screw |
| Manufacturing Method | Bonded |
| Size | 150 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temperature | 90 Degree C |
| Brand | VISCID Flow Pumps |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Pressure | 48 Bar |
| Shape | Eccentric Screw Shape |
| Number Of Stages | 6 |
| Color | Green |
| Usage/Application | Paper Coating , Paper Pulps , Starch coating , Lubircants , Oil Sludge , Acids , Acrylic Emulsion |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Screw Pump /Progressive Cavity Pump |
| Material | OHNS or Oil Hardening Non-Shrinking |
| Manufacturing Method | Bonded |
| Max Flow Rate | 5000 Kg/Hr |
| Head | 60 Metres |
| Model Name/Number | VPG 42 |
| Discharge Pressure | 6 Bar |
| Finishing | Polished |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 220 V TO 440 V |
| Capacity(in L/min) | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Progressive Cavity |
| Stator Size | 2 Stage |
| Elastomer | NBR |
| Material | Steel |
| Inner Diameter | 60 mm |
| Stator Length | 800 mm |
| Brand Compatibility | Other Brand |
| Power Source | Electric |
| Application | Slurry, Sludge, Food, Chemical, Waste Water |
| Temperature Range | Up To 100 C |
| Capacity | 50 m3/Hr |
| Hardness | 70 Shore A |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 415 V |
| Motor Phase | 3 Phase |
| Head | 24 bar |
| Max Flow Rate | 50 m3/Hr |
| Motor Horsepower | 25 HP |
| Number Of Stages | 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Progressive Cavity |
| Material | Nitrile |
| Stator Size | 2 Stage |
| Elastomer | EPDM |
| Stator Length | 1000 mm |
| Brand Compatibility | Other Brand |
| Power Source | Eelctric |
| Application | Sludge, Slurry, Paper Pulp, Chemical, Waste Water, Food, Oil |
| Temperature Range | Up To 150 C |
| Hardness | 70 Shore A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Pump Type | Dosing Pump |
| Stator Size | 2 Stage |
| Elastomer | NBR |
| Inner Diameter | 80 mm |
| Stator Length | 1000 mm |
| Spare Type | Bearing Housing |
| Power Source | Electric |
| Application | Food, Waste Water, Sludge, Chemical, Paper Pulp, Slurry, Oil |
| Temperature Range | Up To 120 C |
| Hardness | 70 Shore A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Material | Silicon |
| Pump Type | Progressive Cavity |
| Stator Size | 6 Stage |
| Elastomer | EPDM |
| Manufacturing Method | Vulcanized |
| Inner Diameter | 150 mm |
| Size | 3000 mm |
| Stator Length | 3000 mm |
| Length | 1000 mm |
| Brand Compatibility | VISCID Flow Pumps |
| Temperature | 140 degree c |
| Pressure | 48 bar |
| Number Of Stages | 6 |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Country Of Origin | India |
| Usage/Application | Food Processing |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9300 / Piece Get Latest Price
| Material | SS 304 / SS 316 / SS 316-L |
| Spare Type | Pump Shafts |
| Brand | Viscid Flow |
| Usage/Application | Paper Coating , Paper Pulps , Starch coating , Lubircants , Oil Sludge , Acids , Acrylic Emulsion |
| Pump Type | Dosing Pump |
| Max Flow Rate | 50 m3/Hr |
| Power Source | Electrical |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Temperature | 180 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Balamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India