Our product range includes a wide range of sms type progressive cavity pumps - highly viscous paste transfer pumps, industrial screw pump and progressive cavity single screw pump.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Max pressure | 10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Butter , Cake mix , Chyawanprash , Fruit Or Vegetable Mash , Chilli Paste , Ginger – Garlic Paste |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Motor power | 3.7 kW |
| Max Flow Rate | 50 |
| Design | VFF/VFS/VFC |
| Model Name/Number | VFF 42- CC |
| Head | 120 Metres |
| Pressure | 12 Bar |
| Power Source | Electric |
| Temperature | 180 Degree C |
| Shaft Seal | Gland Packing / Mechanical Seal |
| Stator material | Nitrile rubber |
| Viscosity | 25000 Cps |
| Seal type | Mechanical seal |
| Speed | 400 RPM |
| Mounting | Baseplate |
| Voltage | 415 V |
| Fluid Temperature | 180 Degree C |
| Discharge Size | 8 " |
| Color | Off - White |
| Solid Handling Size | 10 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Shaft Sealing | Gland Packing / Mechanical Seal |
| Usage/Application | For Food & Beverages |
| Brand | Viscid Flow |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 86000 / Piece Get Latest Price
| Pump type | Progressive cavity |
| Max pressure | 16 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Oil, Adhesive, Sewage, Effluent, Sludge, Molasses, Paint, Starch, Latex, Food slurry |
| Motor power | 22 kW |
| Head | 50 Metres to 150 Metres |
| Max Flow Rate | 200 LPM |
| Frequency | 50/60 V |
| Voltage | 415 V |
| Viscosity range | Up to 200000 cP |
| Usage/Application | Tomato Paste , Vegatable Paste , Pickles , Sauce , Paper Coating , Paper Pulps , Starch coating |
| Shaft Seal | Gland Packing |
| Rotor material | SS304 |
| Capacity | 2 m3/ Hr to 20 m3/Hr |
| Stator material | EPDM rubber |
| Seal type | Gland packing |
| Diff. Pressure | 5 to 15 Bar |
| Mounting | Baseplate |
| Viscosity | 5000 to 50000 Cps |
| Fluid Temperature | 45 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 10 m3/hr |
| Max pressure | 24 bar |
| Material | SS316 |
| Media | Food slurry, Hygienic Products |
| Viscosity range | Up to 100000 cP |
| Motor power | 11 kW |
| Rotor material | SS316 |
| Stator material | EPDM rubber |
| Seal type | Mechanical seal |
| Mounting | Baseplate |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Hygienic Single Screw Pump is designed for clean, safe, and efficient transfer of sensitive and viscous fluids in sanitary industries. Built with stainless steel (SS 304 / SS 316L) construction, the pump ensures contamination-free operation and meets stringent hygiene standards required in food, pharmaceutical, and cosmetic applications.
Operating on the progressive cavity (single screw) principle, the pump delivers a steady, non-pulsating flow, making it ideal for handling shear-sensitive, high-viscosity, and solids-laden media without damaging the product. Its hygienic design supports CIP (Clean-in-Place) and SIP (Sterilize-in-Place) systems, ensuring easy cleaning and minimal downtime.
�� Key FeaturesBalamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India