Our product range includes a wide range of eccentric single screw pumps, hygienic screw pumps and industrial screw pump.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 10 m3/hr |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | Cast Iron |
| Media | Tomato Paste , Apple Pulp , Beer , Edible gelatine , Yeast , Vegatable Paste , Pickles & Sauce, Food slurry |
| Motor power | 7.5 kW |
| Viscosity range | Up to 200000 cP |
| Max. Flow Rate(LPM) | 200 |
| Head | 10 metres to 60 metres |
| Frequency | 50/60 V |
| Voltage | 420 V |
| Rotor material | SS316 |
| Stator material | Viton rubber |
| Seal type | Mechanical seal |
| Mounting | Baseplate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 10 m3/hr |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Max pressure | 6 bar |
| Material | SS 316-L |
| Media | Food slurry |
| Motor power | 3.7 kW |
| Viscosity range | Up to 1000 cP |
| Head | 240 Metres |
| Frequency | 60 Hz |
| Rotor material | SS304 |
| Stator material | HNBR rubber |
| Seal type | Mechanical seal |
| Mounting | Baseplate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Pump type | Single screw |
| Max flow rate | 20 m3/hr |
| Max pressure | 24 bar |
| Material | SS304 |
| Media | Food slurry |
| Motor power | 15 kW |
| Viscosity range | Up to 1000 cP |
| Seal type | Gland packing |
| Mounting | Horizontal |
| End connection | SMS union |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Industrial Screw Pump is designed for clean, safe, and efficient transfer of sensitive and viscous fluids in sanitary industries. Built with stainless steel (SS 304 / SS 316L) construction, the pump ensures contamination-free operation and meets stringent hygiene standards required in food, pharmaceutical, and cosmetic applications.
Operating on the progressive cavity (single screw) principle, the pump delivers a steady, non-pulsating flow, making it ideal for handling shear-sensitive, high-viscosity, and solids-laden media without damaging the product. Its hygienic design supports CIP (Clean-in-Place) and SIP (Sterilize-in-Place) systems, ensuring easy cleaning and minimal downtime.
�� Key FeaturesBalamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India