We are a leading Manufacturer of hygienic progressive cavity pumps, single screw pumps and screw pumps single screw pumps from Coimbatore, India.
₹ 83000 / Piece Get Latest Price
| Pump type | Single screw |
| Max Flow Rate(m3/hr) | 50 |
| Max flow rate | 20 m3/hr |
| Max pressure | 24 bar |
| Material | Pump Housing - SS 316 and Cast Iron |
| Media | Sewage, Food slurry, Water, Molasses, Lube oil, Sludge, Chemicals |
| Motor power | 7.5 kW |
| Head | 20 Metres to 120 Metres |
| Pressure | 12 Bar |
| Viscosity range | Up to 100000 cP |
| Seal type | Mechanical seal |
| Mounting | Horizontal |
| End connection | SMS union |
| Voltage | 415 V |
| Brand | VISCID Flow Pumps |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 30 m3/hr |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | SS316 |
| Media | Food slurry, Hygienic Products |
| Motor power | 15 kW |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Rotor material | SS316 |
| Stator material | EPDM rubber |
| Seal type | Double mech seal |
| Mounting | Baseplate |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Single Screw Pump is designed for clean, safe, and efficient transfer of sensitive and viscous fluids in sanitary industries. Built with stainless steel (SS 304 / SS 316L) construction, the pump ensures contamination-free operation and meets stringent hygiene standards required in food, pharmaceutical, and cosmetic applications.
Operating on the progressive cavity (single screw) principle, the pump delivers a steady, non-pulsating flow, making it ideal for handling shear-sensitive, high-viscosity, and solids-laden media without damaging the product. Its hygienic design supports CIP (Clean-in-Place) and SIP (Sterilize-in-Place) systems, ensuring easy cleaning and minimal downtime.
�� Key Features₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Max flow rate | 50 m3/hr |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | SS316 |
| Media | Food slurry, Hygienic Products |
| Motor power | 15 kW |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Rotor material | SS316 |
| Stator material | EPDM rubber |
| Seal type | Double mech seal |
| Mounting | Baseplate |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Screw Pumps Single Screw Pumps is designed for clean, safe, and efficient transfer of sensitive and viscous fluids in sanitary industries. Built with stainless steel (SS 304 / SS 316L) construction, the pump ensures contamination-free operation and meets stringent hygiene standards required in food, pharmaceutical, and cosmetic applications.
Operating on the progressive cavity (single screw) principle, the pump delivers a steady, non-pulsating flow, making it ideal for handling shear-sensitive, high-viscosity, and solids-laden media without damaging the product. Its hygienic design supports CIP (Clean-in-Place) and SIP (Sterilize-in-Place) systems, ensuring easy cleaning and minimal downtime.
�� Key FeaturesBalamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India