We are a leading Manufacturer of ss 304 vertical barrel pump - 250 kg drum from Coimbatore, India.
₹ 87500 / Piece Get Latest Price
| Media | Food liquids |
| Max Flow Rate | 50 LPM |
| Steel grade | SS 316L |
| Operation type | Motorised |
| Barrel size | 200 L |
| Suction tube length | 1000 mm |
| Output Pipe Diameter | 2 Inch |
| Suction Pipe Diameter | 65 mm |
| Head | 40 Metres |
| Seal material | Viton |
| Surface finish | Polished |
| Hose length | 6 m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Balamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India