Molasses pump
₹ 65000 / Number Get Latest Price
| Capacity | 5 tonnes /Hr, 1000 |
| Flow Rate | 3 m3/hr |
| Max pressure | 10 bar |
| Material | SS316 |
| Media | Food slurry, Oil, Molasses, Effluent, Starch |
| Pump Type | Screw pump |
| Viscosity range | Up to 50000 cP |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Viscid flow Cake batter pump |
| Motor Power | 2 HP |
| Head | 120 M |
| Max Flow Rate | 8 tonnes/Hr |
| Model Name/Number | VFF 30402 |
| Discharge | 120 M |
| Suction Type | Self Priming |
| Rotor material | SS304 |
| Motor Speed | 1440 |
| Inlet Size | 100 mm |
| Stator material | EPDM rubber |
| Color | Green |
| Outlet Size | 65 mm |
| Seal type | Mechanical seal |
| Finish | Polished |
| Mounting | Trolley |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Pressure | 5 Bar |
| Temperature | 120 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Number
Sugar glucose transfer pump
Balamurali (Owner)
Viscid Flow Pumps And Systems
3/19 A, K P G Nagar, Sulur
Coimbatore - 641402, Tamil Nadu, India